Темата за приучаване на детето към гърнето е една от най-интересните за родителите. Но този процес се оказва и един от най-трудните. Често родителите срещат затруднения и търсят начини и методи, както и различни подходи да направят този процес по-лек, както за детето така и за самите тях.
Както всичко останало при децата и това изисква време, отношение, постоянство, търпение и разбиране. Естествено заедно с много поощрения и обич.
Ще споделя комбинация от моето образование и майчински опит няколко идеи и начини за приучаването към гърне на детето.
След 6,7 месечна възраст е добре детето да се оставя по гащички, ако сезонът и температурата го позволява. Така разбира, че всичко, което влиза в коремчето и излиза. Усеща и възприема какво се случва, тъй като памперсите не позволяват това. Така детето развива и възприятието за "вътре/вън".
Когато детето може да седи стабилно самостоятелно може да се започне сядане на гърнето /около 10 мес. въз./ след сън, за да започне изграждане на режим.
Добре е гърнето да е удобно и да бъде поставено в тоалетното помещение.
Ако детето плаче /като в нашия случай/ може да поставите гърнето и детето пред огледало /напр. вратата ако е огледална/. Така детето ще види къде е и да му се обясни какво се прави там.
Може леко да почуквате по гърнето и да викате "приятелчето от корема".
Поощрявайте детето с пляскане, изрази като "Браво!" и пр.
Бъдете търпеливи и разбиращи!
Обяснявайте с най-малки подробности, повтаряйте ги след това, показвайте с вас самите, така детето ще добие пълна представа и ще разбере по-ясно какво точно се очаква от него.
Вземете любима играчка на детето /в нашият случай кукла бебе с гърне/ и я сложете на гърненце или на тоалетната чиния, така детето ще се чувства по-спокойно и сигурно.
Опитайте се да създадете постоянство и последователност в процеса на овладяване на тези нужди.
В началото може да няма очаквания резултат, но вие не спирайте да показвате доброто си отношение. След навършване на 1 годинка, детето е по-разбиращо и готово да затвърди всичко, което е научило до сега за тези нужди.