Попитахме нашия редактор - редактиране на книги

Попитахме нашия редактор - редактиране на книги

  • 14 March, 2025
  • Milka Ignatova


Казвам се Магдалена Хаджиева и съм на 31 години. През 2016 г. завърших специалността Българска филология в СУ „Св. Климент Охридски”. Година по-късно се дипломирах и като магистър в специалност Начална и предучилищна педагогика отново в СУ.

От 2016 г. до сегашния момент съм преподавател по български език и литература в държавни училища и частни школи, специализирани в подготовката за НВО и ДЗИ. Работила съм с ученици на всякаква възраст. От 2024 г. съм управител и преподавател в Образователен център „Прогрес” гр. Петрич.

            Освен преподавателската си дейност работя и като коректор и редактор на всякакви видове текст. Към днешна дата имам над 20 завършени проекта, излезли от печат.

 

1. В какво се състои работата на коректор и редактор на книги?

            Работата на коректора е да отстрани допуснатите правописни, граматични, пунктуационни и лексикални грешки от оригиналния текст на автора. Работата на редактора е малко по-сложна – освен да редактира допуснатите грешки, негова задача е да усъвършенства текста и да го представи в готова, завършена форма за читателя. Това означава задълбочен прочит на текста, или дори няколко прочита, докато завършеният вариант не стане перфектен.

 

2. Колко време отнема редактирането на една книга?

            Отговорът на този въпрос не е еднозначен – редактирането на една книга зависи от обема ѝ на първо място, след това от спецификата на въпросния текст. Колкото по-сложен и специализиран е текстът, толкова повече време отнема редакцията. Моят лимит е 15 страници на ден, за да бъда максимално концентрирана и да свърша работата си идеално.

 

3. Подпомага ли изкуственият интелект текстописането и редактирането на текстове?

            Със сигурност изкуственият интелект улеснява нашето ежедневие. Само на един клик разстояние може да получим необходимата ни информация. Когато обаче става въпрос за езика, моето мнение е, че трябва да се позоваваме на достоверни източници – речници, граматики и учебници.

 

4. Какво в редакторската дейност Ви харесва?

            Много харесвам факта, че аз съм първият читател на книгите на различни писатели. Привилегия е да се докоснеш пръв до тяхното творчество. Понеже съм човек на реда, обожавам да привеждам нещата в перфектен вид и да знам, че съм част от един голям проект, който ще достигне до читателската публика.

Сподели:
Стара публикация Нова публикация

Коментирай

Translation missing: bg-BG.general.search.loading