Заекването само по себе си може да бъде предизвикано от различни причини. Тук ще споделя за онзи вид заекване, което е най-разпространено и често срещано. Това именно е заекването с пост травматичен характер. При този вид заекване се наблюдава светъл период. Т.е. детето е говорило плавно, но след определена стресова ситуация, с наситени емоции за него, то е започнало да заеква. Такава ситуация може да изглежда за нас простичка, но за детето да е била силен стрес. Например: ухапване от куче, изненадващ силен шум, насилие, падане, крясъци вкъщи и т.н.
Когато имаме заекване от този тип най-добре е: 1. Да се консултирате с логопед и психолог възможно по-скоро.2. Избягвайте да поправяте детето и да му повтаряте, че говори неправилно.3. Не е добре да говорите пред детето за този пробрем, то разбира че има трудност.4. Стремете се средата на живот да е спокойна. 5. Четете поезия и пейте песни.6. Правете дихателни упражнения.7. Помогнете на детето да овладее емоциите и да ги изразява правилно. Заекването е говорно нарушение на плавността, но и в основата си има травма, която го е отключила. Заекването се засилва при всякакъв вид емоция, било то негативна или позитивна. Най-добре е в тези случай да се работи с логопед и психолог.
Трите неизменни съвета при заекване, които често да казвате на детето: * Преди да говориш си вземи хубаво въздух!* Преди да кажеш нещо помисли!* Говори бавно и спокойно!Днес на 22 октомври е Световният ден на хора със заекване. Показвайте разбиране към всички хора, така и децата ви ще показват разбиране.